Miłość z przestępstwem w tle

Emma Greene podejmuje decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Nowym miejscem, w którym bohaterka chce odnaleźć swój kawałek ziemi, jest małe miasteczko niedaleko Nowego Jorku. Wszystko wydaje się być w porządku, do momentu, w którym władzę w mieście przejmuje mafia. Od tego momentu, życie dwudziestotrzyletniej kobiety zmienia się diametralnie. Przestępcy, zamiast odstraszać młodą kobietę, zaczynają ją intrygować.

Rozwarstwienie postaci

Miasto Mafii Kingi Litkowiec to historia, w której autorka całkiem nieźle wymyśliła perypetie swojej postaci – młoda, ładna dziewczyna, której życie odmienia się od kiedy stała się świadkiem przestępstwa. Intrygują ją panowie, którzy z prawem są raczej na bakier, z czego, rzecz jasna musi wywiązać się romans. I tu nasuwa się pierwszy problem tej książki – autorka nie do końca wiedziała, w którą stronę poprowadzić tę relację, dlatego bohaterowie romansu są zmienni jak chorągiewka na wietrze.

Nie oznacza to jednak, że nie ma tu dobrze napisanych postaci. Wielu czytelników irytowała postać przyjaciółki głównej bohaterki – Olivia. Centralnym problemem tej postaci jest egoizm, który bije od niej w każdej scenie, w której bierze udział. Właśnie przez to, jest jedną z najlepiej napisanych person w powieści – od początku do końca wiemy, czego możemy się po niej spodziewać. Innym przykładem jest młodszy brat szefa mafii, o którym wiemy stosunkowo niewiele. Jednak z każdą nową stroną, dowiadujemy się o nim coraz więcej, przez co, staje się bardziej intrygującą postacią.

Przyjemny język, dobry debiut

Problemy z kreacją niektórych bohaterów nie mogą przysłonić jednak całości, która jest napisana bardzo przyjemnym stylem. Książkę szybko się czyta, autorka potrafi oddać klimat rozmów, wydarzeń oraz historii, co nie zmienia faktu, że zdarzają się jej również potknięcia. W niektórych momentach nie można odpędzić od siebie myśli, że twórczyni powieści nie do końca wiedziała jak poprowadzić historię dalej.

Dużym plusem tej pozycji jest przedstawienie brutalnego półświatka mafii. Znajdziemy tu sporo zagadek, tajemnic, sekretów i intryg. Krew leje się litrami, mafiosi nie są przyjemnymi ludźmi, a trup ściele się gęsto. Twórczyni utworu, nie stroni w nim również od opisów erotycznych. Z tych dwóch względów, książka przeznaczona jest raczej dla odbiorcy dorosłego, co pozytywnie odbija się na całości.

Debiut Kingi Litkowiec można uznać zatem za udany. Nie wystrzegła się błędów, nie stworzyła arcydzieła, ale dwudziestosześcioletnia autorka pokazała bardzo duży potencjał, zwłaszcza patrząc na styl, jakim pisze. Jej następna książka, pt. Nie mój dług, wydana zostanie 4 lipca tego roku, przez wydawnictwo WasPos.

Tytuł: Miasto Mafii
Autor: Kinga Litkowiec
Gatunek: Romans, literatura obyczajowa
Wydawnictwo: NieZwykłe
Data premiery: 2020-03-04
Język Org.: Polski.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com